19–20 листопада 2022 року у Дрогобичі та нашому університеті відбувся щорічний Міжнародний проєкт «Друга Осінь» – циклічна науково-мистецька подія, присвячена роковинам загибелі Бруно Шульца, що від 2001 року проводиться Полоністичним науково-інформаційним центром імені Ігоря Менька Дрогобицького університету. Разом із Полоністичним центром цей науково-мистецький проєкт незмінно співорганізує Товариство «Фестиваль Бруно Шульца» (Люблін), а від 2021 року співорганізатором «Другої Осені» виступає також Краківський педагогічний університет.
Рік 2022 оголошений Сенатом Республіки Польща Роком Бруно Шульца. 12 липня інавґурацію Х Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца у Дрогобичі було присвячено 130-й річниці з дня його народження, 19 листопада минули 80-ті роковини його невинної смерті від рук німецького нациста. Саме на цій трагедії, що особливо болісно відлунює сьогодні, під час незламної боротьби українського народу з російським агресором, зосередилася цьогорічна «Друга Осінь».
Дводенний цикл подій проєкту розпочався, як зазвичай, екуменічною зустріччю та спільною молитвою в інтенції Бруно Шульца й тих, хто присвятився збереженню багатокультурної пам’яті нашого міста. Перед спільною молитвою, що традиційно розпочалася 19 листопада об 11:00 на місці загибелі Бруно Шульца (найімовірніше у цей день та у цій порі його було вбито 1942 року), фрагмент з оповідання письменника «Друга осінь» прочитали Александра Зіньчук з Любліна (у польському оригіналі) та Остап Сливинський зі Львова (в українському перекладі Юрія Андруховича). Молитви відмовили заступник голови Дрогобицької релігійної громади іудейського віровизнання Євген Кесельман, римо-католицький ксьондз Мирослав Лєх та українські греко-католицькі й православний священники Мирослав Соболта, Олег Кекош та Михайло Бачинський.
Особливою подією цьогорічної «Другої Осені» було відкриття «Лавки Мрій Блакитноокого» – мистецької інсталяції за мотивами картини Бруно Шульца «Зустріч» та оповідання «Республіка мрій». Лавку-інсталяцію було урочисто відкрито 19 листопада в університетському парку, де тепер вона перебуватиме у нашому спільному культурному просторі. Це дар для Дрогобича від польського міста-партнера Битома. Від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну Битом постійно підтримує Дрогобич та Україну у боротьбі за перемогу над нашим спільним ворогом, надає гуманітарну допомогу та допомогу Збройним Силам України.
Після відкриття «Лавки Мрій Блакитноокого» в університетській актовій залі відбулася урочиста панель «Ars longa – жива присутність, надія: на 80-ті роковини загибелі Бруно Шульца» за участі ректора Дрогобицького університету Валентини Бодак, міського голови Дрогобича Тараса Кучми, Сенатор Республіки Польща Галини Бєди, заступника президента міста Битома Станіслава Кормана, Консул Генерального Консульства РП у Львові Наталії Рудчик, почесного доктора Дрогобицького університету Ґжеґожа Юзефчука, професора Краківського педагогічного університету Павла Прухняка, ексдиректора польського Інституту Книги Ґжеґожа Ґаудена, науковців та дієвців культури з України та Польщі. Почесними дипломами Товариства «Фестиваль Бруно Шульца» у Любліні були нагороджені ректор Дрогобицького університету Валентина Бодак та керівниця Полоністичного центру, організаторка «Другої Осені» й директорка Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца у Дрогобичі Віра Меньок, якій також було вручено почесну медаль Краківського педагогічного університету.
У межах «Другої Осені 2022» відбулася традиційна міжнародна літературознавча конференція «Листопадові читання», яка цьогоріч мала підзаголовок «мистецтво й істина», тож польські й українські науковці у виступах та дискусіях розважали про можливості сили мистецтва подолати складну, а іноді й трагічну правду/істину життя, зокрема ту страшну правду війни, яку ми сьогодні переживаємо і яку пережити допомагають нам наші польські друзі та наукові партнери. Конференція відбулася за участі гуманітаріїв Павла Прухняка (Краків), Віри Меньок (Дрогобич), Юзефа Олєйнічака (Катовіце), Данила Ільницького (Львів), Александри Зіньчук (Люблін), Сергія Тарадайка (Запоріжжя, заочна участь), Мацєя Трамера (Катовіце). Цікавими були дискусії під час конференції, зокрема виступи відомих львівських літераторів, літературознавців, перекладачів Юрка Прохаська та Остапа Сливинського.
У циклі літературно-мистецьких зустрічей та дискусій, що відбулися у міській бібліотеці імені В’ячеслава Чорновола, з дрогобичанами, університетською академічною спільнотою та гостями нашого міста зустрілися: Ґжеґож Юзефчук із презентацією матеріалів цьогорічного липневого Х Шульцфесту; Ґжеґож Ґауден із передпрем’єрою його нової книги, про яку автор розмовляв з Андрієм Павлишиним; Павел Прухняк та Віра Меньок, які презентували «дрогобицько-шульцівські» числа престижного наукового часопису «Контексти» Польської академії наук; українська письменниця для дітей та поетка Олеся Мамчич, розмову з якою провадила Єва Райська; культовий польський поет Яцек Подсядло, котрий від початку повномасштабної війни з російською федерацією інтенсивно волонтерить, допомагаючи Дрогобичеві, Харкову й загалом Україні, – прозвучали його вірші на тему Голокосту, розмову з поетом провадив Павел Прухняк; Юрко Прохасько та Остап Сливинський розповіли про власний досвід «другого автора» як перекладачів польської та німецької літератур українською мовою.
Учасники й гості цьогорічної «Другої Осені» мали виняткову нагоду завітати на мистецькі події: «Прихисток» – виставка графічної серії Олега Грищенка (Київ) за мотивами фресок Бруно Шульца, відкриття якої відбулося у галереї «Голі вікна», роботи художника нині можна оглянути на стіні будинку, що на розі вулиць Заньковецької та Шевченка; «Ідентифікація» – документальна вистава Театру Альтер на актуальні теми нашого воєнного сьогодення у режисурі Олени Юркевич, що відбулася у Молодіжному просторі; «Пунктирні лінії війни» – виставка робіт сучасних українських художників на тему війни з приватної колекції Дмитра Стецька, яку нині можна оглянути у галереї ДіА, що на Гончарській, 5; перформативне дійство Олександра Максимова «Видалити зайве» – мистець видалив російську федерацію з мапи світу.
Роковини загибелі великого дрогобичанина Бруно Шульца, для якого Дрогобич був «вибраною землею», «єдиним на світі містом», відлунювали під час «Другої Осені» акустикою нинішньої героїчної боротьби України з російським загарбником-терористом, зміцнюючи віру у нашу якнайшвидшу Перемогу.
Віра Меньок,
керівниця Полоністичного науково-інформаційного центру імені Ігоря Менька Дрогобицького університету
Світлини: Ігор Фецяк
1234 5107 896 1112 131420 1516 1718 1921 2223

By vmp