”Привіт, студенти! Ми студентки Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка Факультету здоров’я людини та природничих наук, нещодавно повернулися зі стажування за програмою Erasmus+ і хочемо поділитися з вами своїми враженнями!
Ми пройшли 3-ох місячне стажування в Гуманістично-природничому університеті ім. Яна Длугоша в Ченстохові, Польща( #jandlugoszuniversity). Як же ми туди потрапили? Найперше, ми завжди охочі до нових знань, відкриттів та вражень. Взяти участь у програмі нам запропонувала Волошанська Світлана Ярославівна. Ми радісно погодилися на пропозицію, адже любимо навчатися та розвиватися у своїй галузі, а це чудова можливість для цього. Коли ми мали оформлені усі документи, а також вже мали базові знання польської мови й палке бажання їхати – ми вирушили в дорогу!
Перший тиждень по приїзду ми займалися організаційними питаннями – наш координатор пан Ілля Кульчіковський з Університету ім. Яна Длугоша провів нам офлайн зустріч, де роз’яснив усі деталі, і надалі допомагав нам з усіма організаційними питаннями, які вже були і які у нас ще виникали в ході навчання, за що ми неймовірно вдячні!
Тепер щодо самого навчання – це був чудовий і новий досвід! Мабуть, Ви часто чули що, навчання у європейських вишах має свої особливості та ось деякі з них: гнучкий розклад занять – заняття могли розпочинатися як о 8:00, так і остання пара могла бути о 18:45; польські студенти багато працюють самостійно, кожен працює на свій результат і на знання; студенти мають багато практики на заняттях, де лабораторні тривають 3-4 години, самі проводять усі реакції та синтези під наглядом викладача (тож ми теж мали змогу самостійно провести багато реакції); що ще було цікавим, що студенти там не конспектують лекції, і кожного разу, коли ми починали щось записувати в зошит, викладачі казали: «не переживайте, не треба нічого писати, усі лекції я відправлю вам на пошту». До речі зошит вам там мало знадобиться, на усі заняття ви можете спокійно приходити з ноутбуком і усе записувати там, тим більше часто потрібно робити презентації та доповіді на різні теми, тож ноутбук вам там точно стане в пригоді!
Чи викладачі були дуже вимогливими? Так, звичайно! Як і усі викладачі, там викладачі теж були вимогливими – хтось більшою, хтось меншою мірою. Та що цікаво, вони усі надзвичайно приязні! З перших наших днів в університеті, викладачі питали, як ми влаштувалися, чи ми зорієнтувалися вже в університеті, чи ми все розуміємо, як у нас вдома, чи все спокійно, постійно підтримували Україну, коли про це заходила тема, загалом допомагали усім чим могли. Також до нас не ставилися надто вимогливо щодо мови – усі викладачі ставилися з розумінням, і якщо ми не могли чогось сказати польською, то вони пропонували сказати це англійською чи українською (навіть пропонували робити презентації українською). Також вони нас часто запрошували на різні наукові конференції, що проходили в університеті, а на заняттях могли розповідати цікаві історії зі своєї наукової діяльності, і навіть провели нам екскурсію у своїй науково-дослідній лабораторії!
Як прийняли нас польські студенти? Навіть дуже добре! Одразу скажемо, що там навчалися не тільки поляки, також були українці, а ще – іспанці, які теж навчалися за програмою Erasmus+ – і усі вони прийняли нас дуже добре. З українцями ми одразу знайшли спільну мову, з польськими студентами ми потроху комунікували та згодом добре подружилися, з іспанськими студентами ми спочатку спілкувалися мало, але в ході навчання ми мали готувати в парах спільні проєкти (один студент з України, один з Іспанії), тож швидко знайшли спільну мову, ще й класно підтягнули свою англійську і навіть трохи іспанську! Вони нам часто розповідали про свої подорожі, про Іспанію, про їхнє навчання та й життя загалом, що було дуже цікаво!
Позаяк ми мали вільний час, то теж трохи подорожували. На вихідних їздили до друзів у Вроцлав, Уляна встигла навіть злітати в Італію, а на Новий рік ще й в Німеччину, а також відвідали такі міста як Варшава і Краків. У інші дні після навчання ми зустрічалися з нашими друзями-поляками, з якими там потоваришували, вони показували нам місто і ми часто проводили разом дозвілля!
Ми безмежно вдячні усім хто допоміг нам взяти участь у стажуванні – Волошанській Світлані Ярославівні за таку надзвичайну пропозицію, нашому Факультету здоров’я людини та природничих наук за сприяння та допомогу у навчанні, Романик Лідії Ігорівні та усьому Відділу міжнародних відносин за допомогу з оформленням документів та розв’язання всіх питань!
Загалом це був надзвичайно чудовий та цікавий досвід! Ми дуже задоволені, що мали змогу жити та навчатися в Європі впродовж трьох місяців, познайомитися з іншою культурою, пізнати нові традиції, завести нові знайомства та подружитися з прекрасними людьми! Ми надзвичайно вдячні нашому університету за таку можливість, і закликаємо студентів нашого університету брати участь у таких обмінах досвідом, вчитися, розвиватися, пізнавати світ і ставати кращими з кожним днем!”