Систему вищої освіти в Словенії можна розділити на декілька ступенів. Перший веде до отримання диплома інженера (inzenir або diplomirani inzenir). Вчитися при цьому можна як на відповідних факультетах університетів, так і після 3-4 років занять у професійних коледжах. В останньому випадку вони більш орієнтовані на практику.

Другий ступінь передбачає отримання базової вищої освіти і відповідає бакалаврським програмам. Вимагає від чотирьох до шести років навчання і завершується захистом дипломної роботи. Після завершення програми навчання студенти отримують університетський диплом (univerzitetna diploma) і професійну кваліфікацію у досліджуваній області. Після цього випускники можуть працювати за фахом або продовжувати свою освіту.

Третій ступінь дозволяє отримати підвищену кваліфікацію спеціаліста (specialist), магістра природничих / гуманітарних наук (magister znanosti / umetnosti) або доктора природничих / гуманітарних наук (doktor znanosti / umetnosti). На таких програмах навчаються 1-2 роки (навчальний рік у Словенії триває 10 місяців). Навчання завершується захистом дисертації, після чого кандидати отримують кваліфікацію спеціаліста (specialist) у певній галузі спеціалізації.

Вступні вимоги програм підготовки магістрів (magisterij) включають завершений другий ступінь вищої освіти, тривають не менше двох років і також закінчуються захистом дипломної роботи. Студенти, які успішно захистили диплом, отримують кваліфікацію магістра природничих (magister znanosti) або гуманітарних наук (magister umetnosti) у певній галузі спеціалізації.

Нарешті, чотирирічні програми докторантури, на які кандидати можуть бути зараховані після закінчення другої стадії навчання, ведуть до отримання наукового ступеня доктора природничих наук (doktor znanosti), доктора гуманітарних наук (doktor umetnosti) у певній галузі спеціалізації. Для аспірантів, які мають вчений ступінь магістра (magisterij), навчання триває два роки. Студенти, зараховані на чотирирічну докторську програму, після завершення другої стадії навчання можуть перервати навчання за даною програмою і перейти на програму підготовки магістрів (magisterij) .

Вищі навчальні заклади

Маленька Словенія має всього три державні університету – Університет Любляни (Univerza v Ljubljani, заснований в 1919 році), Університет Марібор і Приморський університет. Їх доповнюють десять приватних вищих навчальних закладів (samostojni visokosolski zavodi) і ряд спеціалізованих ВНЗ (художні академії та ін.) Найбільший з ВНЗ, Університет Любляни, заснований в 1919 р. У ньому на 22 факультетах навчається близько 56 тис. осіб.

Навчання в більшості випадків передбачає знання словенської мови. Пройти курси мовного навчання можна у Центрі словенської мови при Університеті Любляни.

Вартість навчання та проживання

Вартість навчання на бакалаврських програмах для іноземних студентів бакалаврських програм становить, наприклад, в Університеті Любляни 1,5-3 тис. євро на рік, на магістерських та докторських – 2,25-3 тис. євро на рік, залежно від університету і його розташування. Проживання в студентському гуртожитку обходиться в Любляні в 110-300 євро на місяць, залежно від типу розміщення.

Отримання стипендії для іноземців

Державні стипендії в Словенії розподіляє Центр з підтримання мобільності та європейськими програмами (CMEPIUS – Center za mobilnost in evropske programe izobrazevanja in usposabljanja Slovenije) . Щорічно він видає стипендій на 8,5 млн євро, надаючи підтримку майже 1,5 тис. студентам, що приїжджають за обміном. Іншим джерелом фінансової підтримки студентів і вчених є Науково -освітній фонд Ad futura.

Стипендії CMEPIUS виділяються щорічно студентам з країн, з якими підписані двосторонні угоди і реалізуються програми студентського обміну Болгарія, Угорщина, Греція, Єгипет, Італія, Ізраїль, КНР, Мексика, Польща, Російська Федерація, Словаччина, Сербія і Чорногорія, Туреччина, Хорватія і Чехія. Деяка кількість стипендій виділяється також кандидатам з Австрії, Німеччини, Японії, Іспанії, Нідерландів, Швеції та Швейцарії.. Вони в основному призначені для студентів, які вже мають базову університетську освіту, і для вчених – дослідників. Основною метою стипендій є підтримка іноземних студентів, які хочуть завершити частину своєї освіти під керівництвом професора зі Словенії. Тому стипендія присуджується, тільки якщо до заяви додається підтвердження від одного з вищих навчальних закладів Словенії. Кандидати повинні володіти словенською або будь-якою іншою мовою, погодженою з науковим керівником.

Стипендії можуть отримати іноземні студенти, які приїжджають на навчання строком від 3 до 10 місяців (залежно від наявності квот та інших умов відбору). Стипендії надаються за всіма спеціалізаціями, існуючим у вищих навчальних закладах Словенії. Максимальний вік кандидатів – 35 років (до моменту закінчення терміну навчання за стипендії).

Студенти отримують 200-220 євро на місяць, оплачується проживання і медична страховка (для студентів з країн, що не входять в ЄС, якщо між рідною країною студента і Словенією не існує двостороннього договору про медичне страхування).

Фонд Ad futura працює в основному з громадянами Словенії, але також виділяє стипендії для трьох категорій іноземців: аспірантів і вчених – учасників спільних програм зі словенськими колегами на проведення досліджень в словенських вищих навчальних закладах. Наприклад, гранти на проведення наукових досліджень у галузі природничих наук, технологій та біотехнологій для аспірантів виділяються на строк від 3 до 12 місяців. Але кількість стипендій невелика.

Робота під час навчання

Іноземним студентам дозволяється підробляти тільки під час канікул.

Отримання візи

У Посольстві Словенії потрібно отримати тимчасовий вид на проживання, надавши стандартний набір документів (зокрема підтвердження наявності коштів на проживання з розрахунку не менше 200 євро на місяць).

За додатковою інформацією можна звернутися:
Посольство Республіки Словенія
Вул. Богдана Хмельницького 48, 4-ий поверх
UA-01030 Київ
Україна
Тел.: (44) 585 23 30
Факс: (44) 585 23 43
E-mail: vki(at)gov.si

 

Стаття походить з www.osvita.org.ua

By mp