Збігнєв Войцеховский – Doctor Honoris Causa

 

Збігнєв Войцеховський

Народився 12 травня 1962 р. у Сваричеві Люблінського воєводства.

За освітою – магістр права. У 1987 р. закінчив юридичний факультет Люблінського Католицького університету.

Колишній віце-президент м. Любліна (двічі), заступник голови Люблінської міськради, посол сейму Республіки Польща 6-го скликання, діючий політик, правник, підприємець.

Ще у 2001 р. він як віце-президент м. Любліна виступив посередником у налагодженні співпраці між нашим університетом і такими провідними університетами Польщі, як Університет Марії Кюрі-Склодовської та Люблінський Католицький університет. Завдяки постійній підтримці п. Збігнєва Войцеховського ця співпраця успішно триває вже понад 10 років у різних ділянках університетської діяльності.

Пан Збігнєв Войцеховський на ниві польсько-української співпраці відомий з 1998 р. перш за все як ініціатор і засновник Товариства «Спільне коріння». Важливим пунктом статутної діяльності Товариства є сприяння розвитку добросусідських відносин Польщі зі східними сусідами, в тому числі з Україною.

Віце-президент м. Любліна пан Збігнєв Войцеховський ініціював та підтримував спільно з Українським Товариством в Любліні відновлення могил вояків Української народної армії на православному кладовищі в Любліні та зведення пам’ятника на честь вояків Симона Петлюри, які разом з маршалом Юзефом Пілсудським воювали проти більшовиків.

Як віце-президент Любліна створив економічні місії в кількох містах  України, які сприяють обміну досвідом польських та українських підприємців, а також розвитку міждержавних економічних відносин.

У 2004 р. під час Помаранчевої революції організував концерт Україна – Польща – Європа, присвячений подіям на Майдані у Києві. Концерт був проявом підтримки суспільно-демократичних змін в Україні.

Номінант був ініціатором та творцем унікальних п’яти Фестивалів української і польської культури у Любліні, які проходили під девізом: «Шукаймо того, що об’єднує український і польський народи, а не того, що нас роз’єднує». 

Ним у 2002 році також було ініційовано акцію допомоги потерпілим внаслідок катастрофи під час авіапоказів у Львові, перевезення медикаментів та передачу хірургічного обладнання на суму 100000 злотих. Завдяки його особистій ініціативі акція висвітлювалась у засобах масової інформації Польщі, що сприяло залученню до неї інших польських міст.

Завдяки ініціативі та особистій участі номінанта близько 400 дітей з Чорнобильської зони провели канікули в м. Любліні та його околицях під патронатом очолюваного ним товариства «Спільне коріння».

Пан Збігнєв Войцеховський керував передачею благодійної допомоги потерпілим внаслідок повені на Івано-Франківщині та залучав до акції своїх друзів і спонсорів.

Неодноразово був ініціатором різдвяних зустрічей «Люблінська просфора у Львові», в яких щороку протягом 14 років приймали участь представники Любліна, мешканці Львова і області та представники влади Львова. Упродовж 13 років особливу допомогу в період різдвяних свят отримує дитячий будинок № 1 на Личакові, у якому постійно проживають 115 дітей. Ним ініційовано підписання партнерської угоди між Любліном та Львовом.

Як віце-президент м. Любліна пан Войцеховський провів низку переговорів щодо відкриття Генерального консульства України у Любліні. Його наполегливі зусилля увінчалися успіхом, бо 9 років тому консульство України почало свою роботу.

Він виступав палким прихильником створення у Любліні Колегії польських та українських університетів, переконавши у доцільності цього представників українського уряду. Як посол сейму Речі Посполитої був великим прихильником прийняття закону про фінансування з державного бюджету православної семінарії у Варшаві.

Пан Збігнєв Войцеховський є шанувальником історичних пам’яток, який бере участь у реставрації пам’ятників, зокрема пам’ятника Ю. Ордона на Личаківському кладовищі у Львові. Він організував кілька зборів пожертвувань для цієї мети.

Як громадський діяч він був 5 разів залучений спостерігачем від Європарламенту на парламентські та президентські вибори в Україні. Зокрема на останніх виборах перебував на Львівщині.

І наостанок належить зазначити, що за заслуги на ниві польсько-української співпраці у квітні 2010 р. Президент Республіки Польщі Лех Качинський нагородив пана Збігнєва  Войцеховського «Золотим Хрестом Заслуги». Також ще у 2002 р. він отримав нагороду POLCUL Fundation (Австралія) за діяльність, спрямовану на зміцнення польсько-української дружби. В Україні у 2011 році йому надано звання Почесного доктора Львівської національної академії мистецтв.